Home
Clubs
Contacts
Events
Results
Photos
Forms
Links
Kata
By-Law and Policies
Coach Corner
Referee Corner
Grading Corner
Participation & Development
NCCP

2019 Inner City Tournament
Winnipeg, Manitoba, February 2, 2019



FASTEST IPPON - FEMALE - Leanne Huang, Regina - 4.2 Seconds
FASTEST IPPON - MALE - Joey Irwin, Vibank - 1.58 Seconds
OUTSTANDING INNER CITY JUDO ATHLETE/COACH - Anthony Nguyen
OUTSTANDING SENIOR AWARD - Damien Ekosky, Selkirk

U10 FEMALE

-29 kg.

1st Leah Davey, Nakamura
2nd Francheska Victorino, Nakamura
3rd Makayla Bonnar, Nakamura

-35 kg

1st Ruby Breckert, Nakamura
2nd McKenna Masse, Selkirk
3rd Naimh O'Gorman, Nakamura

U10 MALE

-23 kg.

1st Noah Reynante, Nakamura
2nd Asher, Wiebe, Portage
3rd Sariel Ilagan, Nakamura

-26 kg. A

1st Yue Zang, Nakamura
2nd Zavier Leclaiar, St. Boniface

-26 kg. B

1st Tennyson Barnes, Selkirk
2nd Bennet Pampolina, Nakamura
3rd Elijah Levac, St. Boniface
4th Tristan Jenner, Portage la Prairie

-32 kg. -35 kg. Combined

1st Owen Bovan, Portage la Prairie
2nd Braden Driedger, U of M
3rd Spencer Goddard, Balmoral
4th Carter Leveille, Selkirk,

-48 kg.

1st Everest Hutton, Borderland
2nd Joaquin Cruz, West Kildonan

U12 MALE

-27 kg.

1st Kai Reyes, Nakamura
2nd Bien Oduca, Pfeffer Judo Club
3rd Paxton Nebon, Avonhurst
4th Avery Pampolina, Nakamura

-30 kg. A

1st Parker Wilson, Selkirk
2nd Dar Metrik, Nakamura
3rd Benjamin Ponce, Inner City

-30 kg. B

1st Jesse Kreutzer, Southwest
2nd Xavier Levac, St. Boniface

-33 kg.

1st Lachlan Patton, Selkirk
2nd Seth Munro, Pfeffer
3rd Branden Westmacott, U of Mb.

-42 kg. & 45 kg. Combined

1st Bradin Nguyen, Inner City
2nd Edward McDougall, Kenora
3rd Daniel Vasiliev, Selkirk

U12 MALE/FEMALE COMBINED

-27 kg.

1st McKenna Stewart, Selkirk
2nd Daniel Vasiliev, Selkirk

U14 FEMALE

-32 kg. & 36 kg. Combined

1st Serena Hill, Steinbach
2nd Kiandra Christ-Bonnell, Nakamura
3rd Keyanna Ginter-Bennett, Swift Current

-40 kg. & -44 kg. Combined

1st Leanne Huang, Regina Y
2nd Caleigh-Ann Romano, Nakamura
3rd Kolbi Fenrick, Moose Jaw

-48 kg. & -52 kg. Combined

1st Victoria Kehrig, Avonhurst
2nd Autumn Gienow, Avonhurst
3rd Camilla Romano, Nakamura

-57 kg.

1st Amaya Machado, Nakamura
2nd Belle McLean, Portage la Prairie

U14 MALE

-34 kg.

1st Wyatt Markall, Thunderbay
2nd Xavier Reynante, Nakamura
3rd Paxton Nelson, Avonhurst

-38 kg.

1st Eldon Li, Regina Y
2nd Joey Irwin, Vibank
3rd Lachlan Patton, Selkirk

-42 kg.

1st Justin Cansino, Inner City
2nd Bennet MacDonald, Borderland
3rd Malakai Janzen, Inner City

-46 kg.

1st Harmen Hasse, Regina Y
2nd Ronen Arenzon, West Kildonan
3rd Everett Penny, Swift Current

-50 kg. & -55 kg. Combined

1st Riley Jorgensen, Southwest
2nd Aiden Sofronio, Inner City
3rd Kingstone Ballantyne, Pfeffer Judo Club

-60 kg. & -66 kg. Combined

1st David Ekosky, Selkirk
2nd Nicolas Villa, Nakamura
3rd Spiro Tsakas, Regina Y

U16 FEMALE

-44 kg.-48 kg. & -52 kg. Combined

1st Devrie Johnston-Newsted, Lloydminster
2nd Paige Irwin, Vibank
3rd Autumn Gienow, Avonhurst

-57 kg.

1st Brooklyn Bloch-Hansen, Lloydminster
2nd Brooklyn Franson, Saskatoon
3rd Sage Pommer, West Kildonan

-63 kg. & -70 kg. Combined

1st Sarah Ekosky, Selkirk
2nd Desiree Franson, Saskatoon
3rd Rebecca Villa, Nakamura

U16 MALE

-38 kg. & -42 kg. Combined

1st Caleb Couzens, Avonhurst
2nd Joey Irwin, Vibank
3rd Ethan Edison, Thunder Bay

-46 kg. & -50 kg. Combined

1st Kelden Christ-Bonnell, Nakamura
2nd James Kreutzer, Southwest
3rd Deklund Kellas, Keisatsu

-55 kg

1st Riley Stang, Saskatoon
2nd Gavin Westmacott, U of Mb.

-60 kg.

1st Nate Burton, Regina Y
2nd Conner Hammer, Swift Current
3rd Ashton DeBruyne, Vibank

-66 kg. & -73 kg. Combined

1st Dylan Tully, Nakamura
2nd Liam Bellanger, Senshudokan
3rd David Hartry, St. Boniface

+73 kg.

1st Corbin Taylor, Prince Albert
2nd Josiah Hallett, La Ronge
3rd Josh Marion, Dryden

U18 FEMALE

-44 kg. & -48 kg. Combined

1st Devrie Johnston-Newsted, Lloydminster
2nd Paige Irwin, Vibank

-57 kg.

1st Kelly Mills, Saskatoon
2nd Elysia Kehrig, Avonhurst

-63 kg.

1st Sarah Robertson, Balmoral
2nd Emily Czosnek, Nakamura
3rd Kaitlynn Barr, Balmoral

-70 kg.

1st Rebecca Villa, Nakamura
2nd Jane Polley, Saskatoon
3rd Sara Wiens, Moose Jaw

U18 MALE

-60 kg. Combined

1st Kadin Christ-Bonnell, Nakamura
2nd Justin McKay, Regina
3rd Connor Hammer, Swift Current

-66 kg.

1st Stanislav Sheshnev, Regina Y
2nd Nate Burton, Regina Y
3rd Lennon Kuch, Selkirk

-73 kg.

1st Dylan Tully, Nakamura
2nd Brenton Sebastian, Vibank

U21 FEMALE

-63 kg. & -70 kg. Combined

1st Miranda Bellisle, Saskatoon
2nd Jane Polley, Saskatoon

U21 MALE

-60 kg.

1st Nsimba Mavunza, Nakamura
2nd Gaige Ares Sigmovic, Fort Frances

-66 kg.

1st Karden Rendek, Saskatoon
2nd Ariel Mesongnik, U of M

-73 kg.

1st Justin Ekosky, Selirk
2nd Raymond Nguyen, Nakamura

-81 kg.

1st Michael Akbashhev, West Kildonan
2nd Daniel Bagnell, Saskatoon
3rd Bailey Malinowski, Selkirk

-90 kg.

1st Sekina Schiebler, Borderland
2nd Evan Nadoruk, Avonhurst

SENIOR FEMALE

-52 kg. & -57 kg. Combined

1st Lorena Kaegi, Keisatsu
2nd Jennifer Nguyen, Nakamura
3rd Elysia Kehrig, Avonhurst

-63 kg. & -70 kg. Combined

1st Sasha Zigic, Nakamura
2nd Miranda Bellisle, Saskatoon

SENIOR MALE NOVICE

-81 kg. -90 kg. Combined

1st Sekina Scheibler, Borderland
2nd Evan Nadurak, Avonhurst
3rd Jacob Chartrand, Keisatsu

-100 kg. &+100 kg. Combined

1st Ian Heartfield, Selkirk
2nd Derrick Johnson, Pfeffer Judo Club

SENIOR MEN ADVANCED

-60 kg. -66 kg. -73 kg. Combined

1st Damien Ekosky, Selkirk
2nd Stanislov Sheshnev, Regina Y
3rd Sheldon Gephter, West Kildonan

-81 kg. -90 kg. Combined

1st Brent Thompson, Nakamura
2nd Amadom Fofana, Nakamura
3rd Daniel Bagnell, Saskatoon

-100 kg. +100 kg. Combined

1st Nathan Pops, St. Boniface
2nd Joey Kuch, Selkirk
3rd Joe Bernard, Brandon

MASTERS MALE

-73 kg.

1st Sheldon Gephter, West Kildonan
2nd Gary Robinson, U of M
3rd John Boehm, Portage la Prairie

-90 kg. & +90 kg. Combined

1st Brent Thompson, Nakamura
2nd Robert Czosner, Nakamura
3rd Joe Bernard, Brandon